Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile Ticari İlişkileri (Pandemi, Savaş ve Son Gelişmeler)

Author:

Year-Number: 2022-46
Number of pages: 687-696
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Türkiye Rusya ve Ukrayna ile daima ticari, ekonomik, siyasi ilişkiler içerisinde yer almıştır. Ticari ilişkiler de her geçen gün daha da yükselmektedir. Soğuk savaş döneminden sonraki zamanlarda Türkiye ve Rusya’nın ticari ilişkileri daha da yükselmektedir. 2015 yılında yaşanan jet krizinden dolayı iki ülke arasındaki gerilim zamanı Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargolardan dolayı Rusya’ya yapılan ihracatta ciddi azalmalar meydana gelmiştir ve 3.6 milyar dolar olan ihracat %51,7 azalarak 1.733 milyar dolara gerilemiştir.  Özellikle Türkiye’nin enerjiye olan talebinin büyük payını Rusya’dan karşılamasından dolayı iki ülke arasındaki ticari açık artmaktadır. 2019 yılında 23 milyar dolar olan ithalata karşılık, ihracat 4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin Rusya’dan en fazla ithal ettiği ürünlerin başında enerji, demir, çelik ve hububat yer almaktadır. Aynı şekilde 2021 yılında Rusya Türkiye arasındaki ticari açık 23 milyar dolara ulaşmıştır.  Ukrayna ile ticari ilişkilerimizde, en fazla ithal edilen ürünlerin başında demir ve çelik, hububat ilk sıralarda yer almaktadır. 2021 yılında Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticari açık 1,6 milyar dolara ulaşmıştır.

Covid- 19 pandemisi döneminde 2020 yılında Rusya ve Ukrayna ile ithalat ve ihracatta yaşanan aksaklıkların ardından 2021 yılında toparlanmalar yaşanmıştır. Aynı şekilde 2022 yılı şubat ayında yaşanan Rusya, Ukrayna savaşının; petrol, doğalgaz ve buğday ithalatından ciddi şekilde bu iki ülkeye bağlı olan Türkiye’yi nasıl etkileyeceği ilerleyen zamanda daha net gözükecektir.

Keywords

Abstract

Turkey has always been in commercial, economic and political relations with Russia and Ukraine and its commercial relations are increasing day by day. In the times after the cold war period, the commercial relations of Turkey and Russia are increasing even more. Due to the jet crisis in 2015, during the tension between the two countries, there was a serious decrease in exports to Russia due to the embargoes imposed by Russia on Turkey, and exports to Russia, which was 3.6 billion dollars, decreased by 51.7% to 1.733 billion dollars. The trade deficit between the two countries is increasing, especially since Turkey meets the majority of its energy demand from Russia. In 2019, exports amounted to 4 billion dollars, compared to 23 billion dollars of imports. Energy, iron, steel and grain are among the products that Turkey imports the most from Russia. Likewise, in 2021, the trade deficit between Russia and Turkey reached 23 billion dollars. In our commercial relations with Ukraine, iron and steel and cereals are among the most imported products. In 2021, the trade deficit between Turkey and Ukraine reached 1.6 billion dollars.

During the COVID- 19 pandemic period, after the disruptions in imports and exports with Russia and Ukraine in 2020, recovery was experienced in 2021. Likewise, the war between Russia and Ukraine in February 2022; How it will affect Turkey, which is heavily dependent on these two countries from oil, natural gas and wheat imports, will be seen more clearly in the future.

Keywords