Avrupa Birliği Politikalarında Yeşil Anlaşma Süreci ve Otomotiv Sektörüne Etkisi

Author :  

Year-Number: 2023-50
Yayımlanma Tarihi: 2023-06-21 03:23:50.0
Language : Türkçe
Konu : Avrupa Birliği
Number of pages: 1206-1212
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 2050 yılına kadar Avrupa'yı iklim açısından nötr hale getirecek bir Avrupa Yeşil Anlaşması önerme sözü vererek iklim değişikliğini birinci öncelik haline getirmiştir. Topluluk tarihinde ilk kez önerilen bu plan devrimci, stratejik ve yasal bir plan olup, Avrupa ekonomisi ve toplumu üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Bu anlaşma, 2050 yılına kadar Avrupa Birliği'ni iklim nötr hale getirmek amacıyla karbondan arındırma ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı hedefleyen bir önlemler paketidir. Böylece Avrupa'nın önümüzdeki on yıllarda klasik enerjiyi terk etmesini ve tamamen temiz enerjiye geçmesini hedeflemektedir. İklim nötr hedefine ulaşılması için Birlik tarafından birtakım önlemler alınması planlanmıştır.

 

Keywords

Abstract

Ursula von der Leyen, President of the European Commission, made climate change a top priority by promising to propose a European Green Deal that would make Europe climate neutral by 2050. This plan, proposed for the first time in the history of the Community, is a revolutionary, strategic and legal plan and will have a significant impact on the European economy and society.

This agreement is a package of measures aimed at decarbonisation and sustainable economic development in order to make the European Union climate neutral by 2050. Thus, it aims for Europe to abandon classical energy and switch to clean energy in the next decades. Some measures are taken by the Union in order to reach the climate neutral target.

 

Keywords


                                                                                                    
 • Article Statistics